تبلیغات
مدل عکس فیلم مقاله جدید

مدل عکس فیلم مقاله جدید
مدل عکس فیلم مقاله جدید
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
دانلود آهنگ روح سبز از شادمهر عقیلی کد آهنگ پیشواز بلال از گروه رستاک دانلود آهنگ حدیث مهربونی از شادمهر عقیلی کد آهنگ پیشواز سوزله از گروه رستاک مقاله کشاورزی کد آهنگ پیشوبا صدای تیتراژپایانی ساختمان پزشکان با صدای سیروان خ دانلود آهنگ بلال از گروه رستاک کد آهنگ پیشوبا صدای تیتراژابتدایی ساختمان پزشکان با صدای سیروان دانلود آهنگ گل یاس از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ مسافر از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ نوائی 1 از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ گل گل از گروه رستاک دانلود آهنگ لیلا از گروه رستاک کد آهنگ پیشواز مروچان از گروه رستاک دانلود آهنگ بی تابی از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ بارون از گروه رستاک کد آهنگ پیشواز لیلا از گروه رستاک دانلود آهنگ قفس از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ سل وحشی از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ مروچان از گروه رستاک دانلود آهنگ سوزله از گروه رستاک دانلود آهنگ آسمونی از شادمهر عقیلی کد آهنگ پیشواز بارون از گروه رستاک دانلود آهنگ دهاتی از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ مشق سکوت از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ در بینهایت شب از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ دهاتی بیکلام از شادمهر عقیلی دانلود آهنگ رعنا از گروه رستاک کد آهنگ پیشواز رعنا از گروه رستاک کد آهنگ پیشواز گل گل از گروه رستاک

کشت بافت جانوری

 

 

 

مفاهیم کلی

 

کاربرد روشهای کشت آزمایشگاهی دانشمندان را قادر ساخته است که سلولها ، بافتها و اندامها را از ارگانیسم مادری جدا کرده و آنها را به عنوان واحدهای زیستی ایزوله شده در تحقیقات بعدی مورد بررسی قرار دهند. یک سلول ، برای اینکه بتواند در محیط کشت سلولی استفاده شود باید دارای قدرت تقسیم خودبخود باشند و این امکان پذیر نیست مگر اینکه منبع کامل و دست نخورده کروموزومی داشته باشند در غیر این صورت نیاز به تحریک محیطی می‌باشد.

 

تاریخچه

 

نظریه توتی پتنت بودن همه سلولهای یک ارگانیسم در تئوری سلول مستقر بود. شوان 1839 این فرضیه را مطرح نمود که هر یک از سلولهای زنده موجودات پرسلولی اگر در شرایط محیطی مطلوبی قرار بگیرند باید استعداد تکامل مستقل را داشته باشند. وایت (1954) نخستین کسی بود که مسئله کشت سلولی را به روشنی بیان کرد. او اظهار داشت که اگر تمام سلولهای یک ارگانیسم ضرورتا مشابه هم بوده و توتی پتنت باشند، تفاوتهای مشاهده شده بین سلولی آن باید به محیط و به سلولهای اطراف یک سلول خاص وابسته باشد. پس با تغییر محیط یک سلول خاص ، می‌توان پتانسیلهای نهفته آن را بیدار کرد.

 

شرایط محیطی مناسب برای کشت

 

1.استریل بودن محیط کشت: اغلب میکروارگانیسمها خیلی سریعتر از سلولهای مورد نظر در محیط کشت رشد می‌کنند و در طی رشد خود مواد سمی تولید می‌کنند.

 

2.لوله‌های کشت و سوبستراها: ثابت شده که سلولهای روی یک سطح با بار منفی به بهترین نحو رشد می‌کنند.

 

3. محیط کشت و مواد افزودنی: هر محیط کشتی نیاز به یک محلول نمکی نرمال دارد که برای کشت طولانی مدت ، مواد خاص دیگر پایدار افزوده شود.

 

4.PH محیط کشت: مقدار PH بستگی به محیط گازی کشت دارد.

 

5.درجه حرارت: هر چه دمای محیط کشت بالاتر باشد، میزان رشد بیشتر است تا اینکه به یک دمایی برسد که از آن بالاتر موجب انهدام سلولی شود.

 

6. گازهای محیط کشت: مربوط به ترکیب گازی ، بخصوص اکسیژن و دی‌اکسید کربن است.

 

انواع کشت بافت

 

کشت مایو آمنیونی یا آمنیوسنتز

 

در هفته‌های چهاردهم حاملگی و بعد از آن صورت می‌گیرد مقدار حجم مطلوب برای کشت سلولی 20 میلی‌لیتر می‌باشد. بطوری که دو مقدار مساوی 10 میلی‌لیتری از آن برای بالا بردن در صد اطمینان در محیطهای مختلف قرار گیرد. نمونه‌های بدست آمده را به دو قسمت تقسیم کرده بعد سانتریفوژ می‌نمایند. مایع آمنیونی تا 48 - 24 ساعت بعد از نمونه برداری قابل کشت می‌باشد و آن در صورتی است که نمونه در یخچال نگهداری شود. شامل کشت موفق به حجم نمونه ، سن جنین و حالت نمونه (قرمز یا قهوه‌ای) بستگی دارد.

 

 

 

کشتهای بافت توده‌ای

 

1. پوست: از بیمار ، پوستی به اندازه 1 میلیمتر ضخامت و 4 میلیمتر قطر گرفته، و بعد چربی پوست را برطرف نموده و در محیط شستشو بلافاصله شسته و یک شب در آن غوطه‌ور می‌کنند. نمونه‌های بزرگتر، معمولا از اجساد بدست می‌آید.

 

2. جنین مرده: نمونه برداری از جنین و یا کیسه جنینی صورت می‌گیرد.

 

3. نمونه‌های ویلی کوریونی (CVS): در این روش باید دقت کرد که آلودگی سلول مادری در محیط کشت ایجاد نشود.

 

4. محصولات حاملگی: این واژه در مورد مواد تخلیه شده از رحم بعد از پایان حاملگی اولیه یا به مواد حاصل از سقط خودبخودی بعد از سقط اولیه گفته می‌شود.

 

کشت لنفوسیت

 

گزارش اولیه در مورد تقسیم لکوسیتهای خون محیطی در آزمایشگاه به سال 1915 برمی‌گردد. خون محیطی راحت‌ترین بافت قابل دسترسی می‌باشد که برای بررسیهای کروموزومی در تشخیص سندرمهای مختلف استفاده می‌شود و حتی این نوع محیط کشت ، به طراحی نقشه ژنی انسان نیز کمک شایانی کرده است.

 

کشت سلولهای هیبرید شده

 

سلولها در صورتی که همراه با ویروس کشته شده سندا یا پلی اتیلن گلیکول کشت شوند باهم آمیزش می‌یابند مثل هیبرید سلول انسان و سلول موش. بخشی از سلولهای ادغام شده تا مرحله آمیزش هسته پیش می‌روند و قسمتی تا مرحله تقسیم سلولی هم پیشرفت می‌کند. به این صورت که هر دو سری از کروموزومها باهم تکثیر می‌یابند و ایجاد یک آمیخته می‌کنند.

 

در برخی از این آمیخته‌ها ، یک سری از کروموزومها بتدریج از بین می‌روند مثلا کروموزومهای انسان. اما تعدادی از این کروموزومها باقی می‌مانند، که برای باقی ماندن مجبور به نوترکیبی با سری کروموزومی است که باقی می‌ماند. چون درصد سلولهای آمیخته (هیبرید شده) زنده بسیار کم خواهد بود بنابراین به محیطها کشت انتخابی نیاز است که شرایط زیست را برای سلولهای آمیخته فراهم کند.

 

کشت سلولهای ویژه مثل سلولهای توموری

 

کشت سلولهای توموری مثل کشت سلولهای برخی بافتهای اختصاصی بدن با اشکالاتی مواجه است. اپجاد یک محیط کشت انتخابی برای سلولهای توموری ، چندان پیشرفت نکرده است چرا که علیرغم رشد سریع توموری در موجود زنده ، این سلولها در محیط آزمایشگاهی چندان رشد نمی‌کنند که این به علت استقلال سلولهای توموری و عدم کنترل تکثیر آنها می‌باشد. اما با این وجود ، توانسته‌اند با ایجاد شرایط تقریبا مساعد غذایی و هورمونی ، ادامه حیات سلولهای توموری را در حد مطلوب یا در حد نگهداری قسمتی از سلولهای کشت شده ممکن سازند.

 

کاربرد کشت بافت

 

1.بررسی فعالیت بین سلولی مثل ساخت پروتئین.

 

2. بررسی فعالیتهای درون سلولی مثل حرکت RNA از هسته به سیتوپلاسم.

 

3. اکولوژی سلولهای خاص (رابطه موجود زنده با محیط) مثل دگرگونی در اثر عوامل بیماری‌زا.

 

4.بررسی موارد مرتبط با خود سلول مثل چگونگی چسبندگی به سلولهای دیگر.

 

5. تهیه واکسنهای ویروسی.

 

6. تشخیص سرطان.

 

7. آنالیز ژنتیکی (علم وراثت).

 

8. بررسی واکنشهای ایمنی مثلا با تولید پروتئینهای مونوکلونال.

 

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )منبع:
http://ake.blogfa.com


[ سه شنبه 17 فروردین 1389 ] [ 09:50 ق.ظ ] [ fg fg ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
دوستان عزیز برای دریافت مقالات وبلاگ به صورت رایگان در ایمیلتان میتوانید در خبر نامه وبلاگ (پایین)عضو شوید دوستان عزیز در ستون بالا نام کاربری خودتون و در ستون پایین ایمیل خودتون را یادداشت کنید..

Powered by WebGozar

مجموعه وبلاگهای وابسته به ما
بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی در ایران
بزرگترین وبلاگ مقاله کشاورزی در میهن بلاگ
گیاهان دارویی
جدیدترین مقالات آبیاری
اکولوژی
ترویج و آموزش کشاورزی
خاکشناسی
گالری عکس گلهای آپارتمانی,گلکاری,باغبانی
آفات و حشره شناسی
بیماریهای گیاهی
اقتصاد کشاورزی و توسعه پایدار
امور دامی شیلات و زنبور داری
تکنولوژی در کشاورزی
باغبانی و درختکاری
سبزیکاری
علف های هرز
فضای سبز,درختان زینتی گلهای زینتی
کود دامی کود شیمیایی کود سبز کود حیوانی
گلخانه
باغبانی گلکاری ، کاشت ، گلهای زینتی
گیاهشناسی
علف کش قارچ کش حشره کش سم
ماشین های کشاورزی
هورمون های گیاهی
مقاله کشاورزی1200
مقاله کشاورزی MohaIran
مقاله کشاورزی4400
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری1
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 01
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 2
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 3
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 4
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 5
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 6
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 7
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 8
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 9
مقالات کشاورزی شیلات و دامپروری 10
دانلود و معرفی جدیدترین نرم افزار ها
رنگارنگ
-free download soft & game & theme,sms,clip,music,driver,crack full,keygen,serial number
بزرگترین وبلاگ سرگرمی ایران
نرم افزار
مقاله کشاورزی
مرکز دانلود
جدیدترین قالب وبلاگ ( بلاگفا میهن بلاگ بلاگ اسکای و زیبا بلاگ پرشین بلاگ)
لینکدونی ایران گراند
با کلیک روی 1+ ما را در گوگل محبوب کنید
link rel=